- Ciekawostki
- 28 września 2022
- 0
Usługi w chmurze, poznaj rodzaje i przykłady
- Strona główna
- Blog AgendaPro
- Usługi w chmurze, poznaj rodzaje i przykłady
Przed popularyzacją internetu i pojęcia "w chmurze", aby korzystać z jakiegokolwiek oprogramowania musieliśmy je zainstalować na naszym komputerze, teraz dzięki usługom w chmurze mamy dostęp do dużej ilości aplikacji i systemów zarządzania, wystarczy, że mamy internet.
W tym artykule będziemy mówić o usługach w chmurze, abyś mógł dowiedzieć się, że jest to coś, z czego korzystasz na co dzień, nawet jeśli nie zdajesz sobie sprawy, że to robisz.
Co to jest usługa w chmurze?
Termin "usługi w chmurze" odnosi się do szerokiego zakresu usług, które są dostarczane na żądanie przedsiębiorstwom i klientom przez Internet. Usługi te zostały zaprojektowane w celu zapewnienia łatwego i przystępnego cenowo dostępu do aplikacji i zasobów, bez konieczności posiadania wewnętrznej infrastruktury lub sprzętu (wewnątrz komputera). Od sprawdzania poczty elektronicznej po współpracę nad dokumentami - większość osób korzysta z usług w chmurze w ciągu dnia pracy.
Jak działają usługi w chmurze?
Usługi w chmurze są dostępne dla klientów z serwerów dostawców, więc nie ma potrzeby, aby firma hostowała aplikacje na własnych lokalnych serwerach.
Jakie są korzyści z usług w chmurze?
Do zalet korzystania z usług w chmurze należą:
Skalowalność
Ponieważ dostawca usług w chmurze zapewnia całą potrzebną infrastrukturę i oprogramowanie, nie ma potrzeby, aby firma inwestowała we własne zasoby lub przydzielała dodatkowy personel IT do zarządzania tymi usługami. To z kolei ułatwia przedsiębiorstwu skalowanie rozwiązania w miarę zmieniających się potrzeb użytkowników, niezależnie od tego, czy oznacza to zwiększenie liczby licencji, dostosowanie do rosnącej liczby pracowników, czy też rozbudowę i udoskonalanie samych aplikacji.
Obniżone koszty
Wiele usług w chmurze jest świadczonych na zasadzie miesięcznego lub rocznego abonamentu, co eliminuje konieczność płacenia za licencje na oprogramowanie on-premise. Umożliwia to organizacjom dostęp do oprogramowania, pamięci masowej i innych usług bez konieczności inwestowania w infrastrukturę do uruchomienia tych usług lub zarządzania konserwacją i aktualizacją.
Większa elastyczność
Dzięki usługom w chmurze firmy mogą kupować usługi na żądanie, w zależności od potrzeb. Jeśli nie ma już zapotrzebowania na daną aplikację lub platformę, firma może po prostu anulować subskrypcję lub wyłączyć usługę.
Jakie istnieją rodzaje usług w chmurze?
Ogólnie rzecz biorąc, istnieją trzy podstawowe rodzaje usług w chmurze:
Oprogramowanie jako usługa (SaaS)
Najczęściej stosowany rodzaj usługi w chmurze znany jest jako oprogramowanie jako usługa lub SaaS. Ta szeroka kategoria obejmuje wiele usług, takich jak przechowywanie i tworzenie kopii zapasowych plików, internetowa poczta elektroniczna i narzędzia do zarządzania projektami.
Przykładami dostawców usług w chmurze SaaS są Dropbox, G Suite, Microsoft Office 365, Yahoo, Slack czy AgendaPro. W każdej z tych aplikacji użytkownicy mają dostęp do informacji w "chmurze", mogą je udostępniać, przechowywać i chronić.
Infrastruktura jako usługa (IaaS)
Infrastructure as a Service - lub IaaS - zapewnia infrastrukturę, której wielu dostawców usług w chmurze potrzebuje do zarządzania narzędziami SaaS. Infrastruktura ta odnosi się do wirtualnych serwerów, sieci, systemów operacyjnych i jednostek przechowywania danych. Umożliwia elastyczność, niezawodność i skalowalność, których wiele firm poszukuje w chmurze i eliminuje potrzebę posiadania sprzętu na miejscu. IaaS to usługa typu pay-as-you-go i jest dostępna jako infrastruktura publiczna, prywatna lub hybrydowa.
Przykładami IaaS są Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure i Google Compute Engine. Dostawcy ci utrzymują wszystkie serwery pamięci masowej i sprzęt sieciowy, a także mogą oferować równoważenie obciążenia, zapory aplikacyjne i inne. Wielu znanych dostawców SaaS działa na platformach IaaS.
Platforma jako usługa (PaaS)
Model usług w chmurze znany jako Platform as a Service, czyli PaaS, służy jako środowisko internetowe, w którym programiści mogą tworzyć aplikacje w chmurze. PaaS zapewnia bazę danych, system operacyjny i język programowania, które organizacje mogą wykorzystać do tworzenia oprogramowania w chmurze.
Wielu dostawców IaaS, w tym przykłady wymienione powyżej, oferuje również możliwości PaaS.
Modele wdrażania chmuryWystępują
trzy główne typy środowisk chmurowych, znane również jako modele wdrażania chmury.
Przedsiębiorstwa mogą zdecydować się na uruchamianie aplikacji w chmurach publicznych, prywatnych lub hybrydowych, w zależności od konkretnych wymagań.
Usługi w chmurze publicznej
Usługi, które dostawca udostępnia licznym klientom za pośrednictwem sieci, nazywane są usługami chmury publicznej. Wymienione powyżej przykłady SaaS, IaaS i PaaS dostarczają usługi oparte na chmurze publicznej. Największą korzyścią z korzystania z usług chmury publicznej jest możliwość współdzielenia zasobów w skali, dzięki czemu organizacje mogą zaoferować swoim pracownikom więcej możliwości, niż prawdopodobnie byłoby to możliwe bez obecności w chmurze.
Usługi w chmurze prywatnej
Są to usługi, których dostawca nie udostępnia na ogół wszystkim użytkownikom korporacyjnym lub abonentom. W modelu usług w chmurze prywatnej aplikacje i dane są udostępniane za pośrednictwem wewnętrznej infrastruktury organizacji. Platforma i oprogramowanie służą pojedynczemu przedsiębiorstwu i nie są dostępne dla użytkowników zewnętrznych. Firmy mające do czynienia z bardzo wrażliwymi danymi, np. z branży opieki zdrowotnej i bankowości, często korzystają z chmur prywatnych, aby wykorzystać zaawansowane protokoły bezpieczeństwa i w razie potrzeby skalować zasoby w środowisku wirtualnym.
Usługi w chmurze hybrydowej
W środowisku chmury hybrydowej rozwiązanie chmury prywatnej jest połączone z usługami chmury publicznej. Taki układ jest często stosowany, gdy organizacja musi przechowywać wrażliwe dane w chmurze prywatnej, ale chce, aby pracownicy mieli dostęp do aplikacji i zasobów w chmurze publicznej do codziennej komunikacji i współpracy.
Wraz z rosnącą dostępnością usług w chmurze, rośnie też ich zastosowanie w przedsiębiorstwach. Niezależnie od tego, czy organizacja zdecyduje się na rozszerzenie istniejących wdrożeń oprogramowania w siedzibie firmy, czy przeniesie się w 100% do chmury, usługi te będą nadal upraszczać sposób, w jaki firmy dostarczają aplikacje i dane swoim pracownikom.
Powiązane artykuły:
- Inwentaryzacja online, czyli jak się mądrze rozwijać
- Dlaczego nie powinieneś prowadzić inwentaryzacji w Excelu?
- Wskazówki dotyczące cyfrowego zarządzania rachunkami firmowymi
Najnowsze Artykuły
- Ciekawostki
- 24 lutego 2023
- 0
Lojalni klienci, klucz do sukcesu
- Ciekawostki
- 15 lutego 2023
- 0
Karty lojalnościowe, wszystko co musisz wiedzieć
Kategorie
- Dla niego 50
- Dla niej 6
- Kariera 25
- Ciekawostki 41