- Ciekawostki
- 20 lipca 2022
- 0
Koronawirus: Wszystko, co musisz wiedzieć
- Strona główna
- Blog AgendaPro Health
- Koronawirus: Wszystko, co musisz wiedzieć
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła nowe ognisko koronawirusa, które powstało w Wuhan w Chinach, globalnym stanem zagrożenia zdrowia. W chwili pisania tego tekstu na świecie potwierdzono ponad 44 653 przypadki, a ponad 1480 osób zmarło. Liczby rosną szybko i zmieniają się każdego dnia, ale przygotowaliśmy ten specjalny felieton, aby dać ci wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie.
Czym jest koronawirus?
Rodzina koronawirusów powoduje choroby od zwykłego przeziębienia do poważniejszych chorób, takich jak zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej (SARS) i zespół oddechowy Bliskiego Wschodu (MERS), według WHO.
Są to wirusy, które krążą u zwierząt, a niektóre mogą być przenoszone między zwierzętami a ludźmi. Kilka koronawirusów występuje u zwierząt, ale dotychczas nie zakażały ludzi.
Czym jest nowy koronawirus?
Nowy koronawirus (CoV) to nowy szczep koronawirusa, który nie został wcześniej zidentyfikowany u ludzi. Nowy koronawirus, obecnie nazywany COVID-19, nie został wykryty przed zgłoszeniem ogniska choroby w Wuhan w Chinach w grudniu 2019 r.
Jakie są objawy?
Do częstych objawów infekcji należą objawy ze strony układu oddechowego, gorączka, kaszel i duszności. W cięższych przypadkach zakażenie może spowodować zapalenie płuc, zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej, niewydolność nerek, a nawet śmierć.
- Uważa się, że okres inkubacji COVID-19 wynosi od jednego do 14 dni.
- Jest zaraźliwa zanim pojawią się objawy.
- Zakażeni pacjenci mogą być bezobjawowi i nie wykazywać żadnych symptomów pomimo obecności wirusa w ich organizmach.
Ile osób jest dotkniętych tym problemem?
Choć trudno jest umieścić w artykule liczby, gdyż te szybko rosną, każdego dnia nowy koronawirus zabił ponad 1480 osób i zaraził ponad 44 653 osoby na całym świecie do tej pory. Zdecydowana większość przypadków ma miejsce w Chinach kontynentalnych.
- Filipiny, Hong Kong, Japonia i Francja zgłosiły po jednym zgonie.
- Przypadki potwierdzono w 28 krajach (dane WHO), w tym w: Australii, Belgii, Kambodży, Kanadzie, Egipcie, Finlandii, Francji, Niemczech, Hongkongu, Indiach, Włoszech, Japonii, Makau, Malezji, Nepalu, Filipinach, Rosji, Singapurze, Korei Południowej, Hiszpanii, Sri Lance, Szwecji, Tajwanie, Tajlandii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Wietnamie.
- Liczba zgonów spowodowanych wirusem przekracza obecnie liczbę zgonów spowodowanych przez jego poprzednika, zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej (SARS) w 2003 roku, który zabił prawie 800 osób.
- Liczba pacjentów, którzy zostali wyleczeni wynosi 3 281.
- Ognisko epidemii znajduje się w mieście Wuham w chińskiej prowincji Hubei, gdzie koronawirus nadal sieje spustoszenie.
Według danych przedstawionych przez tamtejszą Komisję Zdrowia, z ostatnich 3 tys. nowych potwierdzonych przypadków, ponad 2,6 tys. pochodziło z tego województwa.
Skąd to się wzięło?
Chiny zaalarmowały WHO o przypadkach nietypowego zapalenia płuc w Wuhan 31 grudnia.
- Uważa się, że COVID-19 pochodzi z targu owoców morza, gdzie nielegalnie sprzedawano dzikie zwierzęta.
- 7 lutego chińscy naukowcy stwierdzili, że wirus mógł się rozprzestrzenić z zakażonego zwierzęcia na ludzi za pośrednictwem nielegalnie handlowanych pangolinów (rodzaj ssaków pokrytych łuskami), które są cenione w Azji jako żywność i lekarstwa.
- Niektórzy naukowcy wskazali na nietoperze lub węże jako możliwe źródło.
Jak wygląda obecna sytuacja w Chinach?
- Wysiłki zmierzające do opanowania epidemii doprowadziły do ograniczenia podróży w około 20 miastach w Chinach, dotykając co najmniej 60 milionów ludzi.
- Kilkanaście krajów ewakuowało swoich obywateli z Wuhan, a inne zakazały wjazdu obywatelom Chin. Kilka linii lotniczych zawiesiło loty do i z Chin.
- 10 lutego do Chin przybył zespół ekspertów WHO w celu zbadania epidemii.
Jak można się zabezpieczyć?
WHO ogłosiła 30 stycznia globalny stan zagrożenia zdrowia, uznając go za "nadzwyczajne wydarzenie", które stanowi zagrożenie dla innych krajów i wymaga skoordynowanej międzynarodowej reakcji.
- WHO zaleca podstawową higienę, taką jak mycie rąk wodą z mydłem i zakrywanie ust łokciem podczas kichania lub kaszlu.
- Zachowaj "społeczny dystans" co najmniej jednego metra od innych osób, zwłaszcza jeśli kaszlą i kichają, i unikaj dotykania twarzy, oczu i ust nieumytymi rękami.
- Pamiętaj o regularnym myciu rąk mydłem i czystą wodą po dotknięciu zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego.
- Upewnij się, że mięso, które spożywasz, jest dobrze ugotowane.
Czy istnieje lek zapobiegający COVID-19?
Do tej pory nie ma konkretnego leku zalecanego do zapobiegania lub leczenia nowego koronawirusa. Jednakże osoby zakażone COVID-19 powinny otrzymać odpowiednią opiekę w celu złagodzenia i leczenia objawów, a osoby z ciężką chorobą powinny otrzymać optymalną opiekę wspomagającą. Konkretne sposoby leczenia są badane i będą testowane w ramach badań klinicznych. WHO pomaga koordynować wysiłki mające na celu opracowanie leków do leczenia COVID-19 wraz z szeregiem partnerów.
Chcąc uchronić się przed zakażeniem nowym koronawirusem, należy zachować podstawową higienę rąk i dróg oddechowych oraz bezpieczne praktyki żywieniowe, a także w miarę możliwości unikać bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy choroby układu oddechowego, takie jak kaszel i kichanie.
Źródła: WHO, CNN en español, Aljazeera.
Jeśli uznałeś ten artykuł za przydatny, podziel się nim ze swoimi przyjaciółmi i rodziną.
Najnowsze Artykuły
- Ciekawostki
- 24 lutego 2023
- 0
Lojalni klienci, klucz do sukcesu
- Ciekawostki
- 15 lutego 2023
- 0
Karty lojalnościowe, wszystko co musisz wiedzieć
Kategorie
- Dla niego 50
- Dla niej 6
- Kariera 25
- Ciekawostki 41